XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2019”
Pożegnaliśmy Alicję Stanisławską
Pożegnaliśmy Alicję Stanisławską – Przewodnika Świętokrzyskiego PTTK, przewodnika klasztornego Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, członka Rady Komandorskiej i dwukrotnego (II – w 2001 i VI – w 2005 r.) komandora Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż”.
Alicję będziemy pamiętać jako niezwykle uśmiechniętą, dobrą i życzliwą osobę zaangażowaną w działalność przewodnicką i Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach oraz strażniczkę tradycji przewodnickich, która inspirowała młodszych przewodników.
Alicja Stanisławska miała 86 lat.
Alicjo, będzie nam Ciebie bardzo brakowało na świętokrzyskich szlakach.
Spotkanie Przewodników Świętokrzyskich z księdzem biskupem Janem Piotrowskim po XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2019”
Serdecznie zapraszamy wszystkich Przewodników Świętokrzyskich PTTK na porajdowe spotkanie z księdzem biskupem Janem Piotrowskim, które odbędzie się w sobotę, 16 listopada o godz. 9.30 w auli Seminarium Duchownego w Kielcach. Po nim odbędzie się oprowadzanie po kościele św. Wojciecha – przewodnikiem będzie Cezary Jastrzębski.
XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2019” wyróżniony za uczestnictwo w akcji „Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2019”
PTTK Kielce Oddział Świętokrzyski otrzymał dyplom i statuetkę od Kuratorium Oświaty w Kielcach za organizację XX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2019” i uczestnictwo w akcji „Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2019” realizowanej pod hasłem #BeActive.
Uroczystość odbyła się podczas I Kongresu Edukacji Przyszłości w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
W XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2019” uczestniczyło 3484 turystów-pielgrzymów, którzy po Górach Świętokrzyskich wędrowali 12 trasami.
Rajdowe grupy prowadziło 110 przewodników świętokrzyskich PTTK.
W Rajdzie wzięło udział 213 opiekunów grup, w tym 142 wychowawców i nauczycieli, 49 księży, 13 sióstr zakonnych oraz 9 seminarzystów.
Najliczniejszą trasą była trasa „Benedyktyńska” z Huty Nowej, którą przemierzyło 667 osób.
Najdłuższą trasą – „Mocarnym szlakiem” z Kielc – szło 13 osób.
Najkrótszą 2,5-kilometrową trasą „Rodzinną” wędrowało 99 osób.
Trasy XX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2019”
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rajdu w pdf-ie. W tym roku przygotowaliśmy 12 tras pieszych, które na Święty Krzyż prowadzą przez najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich:
1.PUSZCZAŃSKA: Święta Katarzyna – Łysica – Kapliczka Świętego Mikołaja – Kakonin – Huta Szklana – Święty Krzyż (dystans 18 kilometrów, czas przejścia 6 godzin, start o godzinie 8:00. Limit uczestników – 300 osób).
Trasa w całości prowadzi odcinkiem Głównego Świętokrzyskiego Szlaku (czerwonym) im. E. Massalskiego (Kuźniaki-Gołoszyce), przeważająca część lasami przez Świętokrzyski Park Narodowy.
0,0 km – Święta Katarzyna – nazwa wsi nawiązuje do figurki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którą w 1399 r. przywiózł rycerz Wacławek i umieścił w ołtarzu ufundowanego przez siebie drewnianego kościółka, w XV w. wybudowano murowany kościół i klasztor dla bernardynów, od 1815 r. klasztor zamieszkują bernardynki (zakon klauzurowy), w 1910 r. uruchomiono pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne (budynek stoi do dziś), na skraju miejscowości i ŚPN stoi murowana kapliczka Janikowskich, gdzie w 1882 r. Stefan Żeromski z kolegą J. Stróżeckim wydrapali swoje nazwiska (widoczne obecnie).
1,0 km – Kapliczka i Źródełko św. Franciszka – drewniana kapliczka z figurą św. Franciszka z XIX w., obok kapliczki źródełko, którego woda, zgodnie z ludowymi legendami, leczy choroby oczu.
2,5 km – Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m., wyznaczony majestatycznym, drewnianym krzyżem, zaliczany do Korony Gór Polskich.
5,5 km – Kapliczka św. Mikołaja – drewniana kapliczka z figurą św. Mikołaja autorstwa Józefa Winiarskiego z Bielin, św. Mikołaj strzeże podróżnych, turystów i pielgrzymów przemierzających Góry Świętokrzyskie, punkt krańcowy niebieskiego szlaku turystycznego przez Bieliny na Wał Małacentowski.
7,5 km – Kakonin – nazwa nawiązuje do imienia zbója Kaka, który zgodnie z legendą, grasował i rabował w tych terenach, stara wiejska chałupa z początku XIX w. z odtworzonym wyposażeniem.
15,5 km – Huta Szklana – najwyżej położona miejscowość w Górach Świętokrzyskich (495 m n.p.m.), nazwa nawiązuje do istniejącej tutaj od XVI do XVIII w. huty szkła świętokrzyskich benedyktynów, zrekonstruowana „Osada Średniowieczna” w domostwami i warsztatami pracy z okresu od XII do XV w.
18,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
2. RUDNA: Łagów – Jaskinia Zbójecka – Płucki – Wał Małacentowski – Kobyla Góra – Trzcianka – Święty Krzyż (dystans 15 kilometrów, czas przejścia 5 godzin, start o godzinie 9:00. Limit uczestników – 400 osób).
Trasa w całości prowadzi szlakami turystycznymi. Początkowo wiedzie szlakiem zielonym (Łagów – Nowa Słupia), a następnie, od Kobylej Góry, aż na sam szczyt Świętego Krzyża, przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. E. Massalskiego (Kuźniaki – Gołoszyce).
0,0 km – Łagów – w XI w. istniała tutaj warowna osada, podarowana z okolicznymi wsiami, biskupom włocławskim, od XIV w. do 1869 r. posiadał prawa miejskie i był ważnym ośrodkiem górnictwa ołowiu i garncarstwa, od 2018 r. ponownie jest miastem, w północnej części rynku znajduje się XV-wieczna późnogotycka, potem rozbudowana, trójnawowa świątynia św. Michała Archanioła, poza centrum, we wschodnim zboczu Wąwozu Dule, znajduje się 160 m długości, 4-poziomowa Jaskinia Zbójecka, wg legend, to w niej mieszkał zbój Madej, punkt krańcowy zielonego szlaku turystycznego z Nowej Słupi i niebieskiego przez Kielce z Chęcin.
4,5 km – Płucki – powstały w XVIII w., a nazwa pochodzi od płukania wydobywanej tutaj rudy ołowiu, w 2018 r. odkryto szczątki ogromnych, dewońskich ryb pancernych, które 370 mln lat temu żyły na tych terenach, przydrożna, zabytkowa kapliczka z XIX w.
8,0 km – Wał Małacentowski – płaskie i długie wzniesienie Pasma Bielińskiego, z którego południowych stoków wypływa rzeka Łagowica, punkt krańcowy niebieskiego szlaku turystycznego spod kapliczki św. Mikołaja.
11,5 km – Kobyla Góra – zalesione wzniesienie o wysokości 395 m n.p.m., na którego szczycie szlak zielony (Łagów – Nowa Słupia) krzyżuje się z Głównym Szlakiem Świętokrzyskim (czerwonym).
12,5 km – Trzcianka – w średniowieczu należała do Benedyktynów ze Świętego Krzyża i zwana była Huciskiem,
w obrębie miejscowości granica (ŚPN) Świętokrzyskiego Parku Narodowego (utworzony w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha), szlak czerwony wiedzie przez obszar ochrony ścisłej ŚPN, z najstarszym drzewostanem jodłowo-bukowym, mającym charakter puszcze pierwotnej, na Święty Krzyż prowadzi też ścieżka przyrodnicza „Szlakiem Mamucich Jodeł”.
15,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
3.WIDOKOWA (nowość): Nowy Skoszyn – Jeleniów Kolonia – Stara Słupia – Nowa Słupia – Święty Krzyż (dystans 10 kilometrów, czas przejścia 4 godzin, start o godzinie 10:00. Limit uczestników – 500 osób).
Trasa prowadzi utwardzonymi drogami gruntowymi i asfaltowymi, bez szlaku turystycznego. Dopiero od Nowej Słupi wiedzie niebieskim szlakiem im. S. Jeżewskiego (Tarłów – Św. Krzyż) i przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
0,0 km – Nowy Skoszyn – pierwsze informacje dotyczące osady, pochodzą z początku XVI w., do końca XX w. był częścią parafii Nowa Słupia, kościół Matki Boskiej Królowej Polski rozpoczęto budować w latach 90 XX w. (obecnie ukończony), w kościele kopia obrazu MB Częstochowskiej – Królowej Polski.
3,5 km – Jeleniów – położony u podnóża Góry Jeleniowskiej (533 m n.p.m.), nazwa wsi, pasma pochodzi od jeleni żyjących w tutejszych lasach, ruiny dworu z XVIII w. oraz XIX w. kaplicy parkowej. W XIX parku dworskim rosną piękne starodrzewy – jesiony, klony i modrzewie.
6,0 km – Stara Słupia – położona w dolinie rzeki Słupianki, znana już przed 1269 r., nazwa wsi nawiązuje do słupów w rzece przeznaczonych do mocowania sieci przy połowie ryb, dawny dwór opata świętokrzyskiego z XVII w., odnowiony na początku XX w., zabudowania dworskie otoczone parkiem.
8,0 km – Nowa Słupia – w okresie rzymskim (II w. p.n.e. – IV w. n.e.) ośrodek starożytnego hutnictwa żelaza,
osada u stóp Łyśca, miasto (XIV w. – 1869 r.), w centrum późnorenesansowy kościół parafialny św. Wawrzyńca
z XVII w., przy trasie na Święty Krzyż (Droga Królewska): Dom Opata z XVIII w., Centrum Kulturowo-Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, Szkolne Schronisko Młodzieżowe (II-gie najstarsze w Górach Świętokrzyskich) oraz kamienna figura pielgrzyma – św. Emeryka, wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego (utworzony w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha).
10,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
4.ZBÓJECKA: Bieliny – Podlesie – Podłysica – Huta Szklana – Święty Krzyż (dystans 10 kilometrów, czas przejścia 4 godziny, start o godzinie 10:00. Limit uczestników – 600 osób).
Trasa poprowadzona szlakami turystycznymi. Od Bielin do Podlesia prowadzi za znakami niebieskiego szlaku turystycznego (Wał Małacentowski – Kakonin), a dalej już czerwonymi Głównego szlaku Świętokrzyskiego go im. E. Massalskiego (Gołoszyce – Kuźniaki).
0,0 km – Bieliny – nazwa wywodzi się prawdopodobnie od bielenia lnu, udokumentowane wzmianki o miejscowości pochodzą z XV w., obecnie to „zagłębie świętokrzyskiej truskawki”, na obszarze 1.500 ha uprawia się najbardziej słodką i czerwoną truskawkę w regionie, z Bielin wywodził się Józef Ozga-Michalski, pisarz, piewca gwary świętokrzyskiej i autor „Godek Świętokrzyskich” – przy trasie 753 stoi wybudowany przez niego dworek w stylu myśliwskim, nad miejscowością góruje wczesnobarokowy kościół św. Józefa Oblubieńca NMP z 1637 r., przy drodze, stoi pomnik ku czci pomordowanych w Bielinach w czasie ostatniej wojny z napisem ,,Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”, 4 ludowe drewniane kapliczki z XIX w. z figurami charakterystycznymi dla regionu świętokrzyskiego.
1,5 km – Podlesie – połączenie szlaku z Głównym Świętokrzyskim Szlakiem (Gołoszyce – Kuźniaki) o długości 92 km.
5,0 km – Huta Podłysica – leży w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha. Symbolem ŚPN jest jeleń z podwójnym krzyżem pomiędzy porożem.
7,0 km – Huta Szklana – najwyżej położona miejscowość w Górach Świętokrzyskich – (495 m n.p.m.), nazwa nawiązuje do istniejącej tu prawdopodobnie od XVI do XVIII w. huty szkła świętokrzyskich benedyktynów, zrekonstruowana „Osada Średniowieczna” w domostwami i warsztatami pracy z okresu od XII do XV w.
9,5 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
5.TATARSKA: Dębno – Jeziorko – Mirocice – Hucisko – Nowa Słupia – Święty Krzyż (dystans 13 kilometrów, czas przejścia 5 godziny, start o godzinie 9:30. Limit uczestników – 500 osób).
Trasa poprowadzona głównie drogami asfaltowymi, bez szlaku turystycznego. Ostatni odcinek od Nowej Słupi na szczyt Świętego Krzyża wiedzie przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego lasem, znakowanym niebieskim szlakiem turystycznym im. S. Jeżewskiego (Tarłów – Święty Krzyż).
0,0 km – Dębno – założone już w XIII w, a w XIV w. posiadało prawa miejskie, obecnie wieś.
2,5 km – Jeziorko – nazwa wsi jest pochodzenia topograficznego, odzwierciedlającą kształt i położenie terenu, pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z XIV w. (wieś zwana „Jezorco”).
4,5 km – Mirocice – zlokalizowana tutaj była, powiązaną z okolicznymi piecami dymarskimi, osada kultury przeworskiej datowana na III – V wiek p.n.e., od 1351 r. Mirocice należały do klasztoru benedyktynów na Łysej Górze.
7,0 km – Hucisko – położone u północnych podnóży Łyśca, w średniowieczu osada należała do klasztoru na Świętym Krzyżu, na terenie wsi odkryto starożytne złoża żużla – huciska, do których to nawiązuje nazwa miejscowości, we wsi znajduje się figura przydrożna z I poł. XIX w. mająca formę słupka kamiennego z półkoliście zamkniętą wnęką i daszkiem.
11,0 km – Nowa Słupia – w okresie rzymskim (II w. p.n.e. – IV w. n.e.) ośrodek starożytnego hutnictwa żelaza, osada u stóp Łyśca, miasto (XIV w. – 1869 r.), w centrum późnorenesansowy kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca z XVII w., przy trasie na Święty Krzyż(Droga Królewska): Dom Opata z XVIII w., Centrum Kulturowo-Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, Szkolne Schronisko Młodzieżowe (II-gie najstarsze w Górach Świętokrzyskich) oraz kamienna figura pielgrzyma – św. Emeryka, wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, utworzony w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha.
13,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
6.JELENIOWSKA: Piórków – Przełęcz Jeleniowska – Góra Jeleniowska – Paprocie – Trzcianka – Święty Krzyż (dystans 15 kilometrów, czas przejścia 5 godzin, start o godzinie 9:00. Limit uczestników – 400 osób).
Trasa w większości prowadzi szlakami turystycznymi. Z Piórkowa wiedzie szlakiem czarnym im. J. Kapuścińskiego (Piórków – Nowa Słupia), a następnie, od Przełęczy Jeleniowskiej, aż na sam szczyt Świętego Krzyża, czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. E. Massalskiego (Kuźniaki – Gołoszyce).
0,0 km – Piórków – założony w XIV w. przez biskupów włocławskich, znajduje się tutaj kościół św. Stanisława BiM z połowy XVII w. rozbudowany w latach 50-tych XX w., tutaj jest punkt krańcowy czarnego szklaku turystycznego im. Jerzego Kapuścińskiego (Piórków – Nowa Słupia).
2,5 km – Przełęcz Jeleniowska – krzyżuje się z Głównym Szlakiem Świętokrzyskim (czerwonym).
5,0 km – Góra Jeleniowska – wzniesienie porośnięte lasem jodłowo-bukowym o wysokości 533 m n.p.m. w Paśmie Jeleniowskim, na zachodnim zboczu szczytu rezerwat przyrody Góra Jeleniowska (15,56 ha), nazwa góry oraz pasma pochodzi prawdopodobnie od jeleni, które dominowały na tym terenie.
8,0 km – Paprocice – wieś w średniowieczu należała do klasztoru benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu, w XIII w. znana jako Zarzęcin, obecna nazwa pochodzi od właściciela tych ziem w XVI w., znanego heraldyka Bartosza Paprockiego (autora „Herbów rycerstwa polskiego”).
10,0 km – Kobyla Góra – zalesione wzniesienie o wysokości 395 m n.p.m. , na którego szczycie skrzyżowanie ze szlakiem zielonym (Łagów – Nowa Słupia).
11,0 km – Trzcianka – w średniowieczu należała do Benedyktynów ze Świętego Krzyża i znana jako Hucisko, w obrębie miejscowości granica Świętokrzyskiego Parku Narodowego (utworzony w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha), idąc szlakiem czerwonym, stromo pod górę, wchodzimy w obszar ochrony ścisłej ŚPN, z najstarszym drzewostanem jodłowo-bukowy w naszym regionie, mającym charakter puszcze pierwotnej, na Święty Krzyż prowadzi również ścieżka przyrodnicza „Szlakiem Mamucich Jodeł”.
13,5 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
7.ROMAŃSKA: Grzegorzowice – Stara Słupia – Nowa Słupia – Święty Krzyż (dystans 9 kilometrów, czas przejścia 3 godzin, start o godzinie 10:30. Limit uczestników – 500 osób).
Trasa w całości prowadzi górskim odcinkiem niebieskiego szlaku turystycznego im. S. Jeżewskiego (Tarłów – Święty Krzyż).
0,0 km – Grzegorzowice – położone nad rzeką Dobruchną, której dolina poprzecinana jest licznymi lessowymi wąwozami, na wzniesieniu zabytkowy kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, prezbiterium stanowi romańska obronna rotunda, według niektórych historyków datowana już na XI w., nawa (otynkowana część) z XVII w., po dawnym dworze pozostałości zabudowań gospodarczych i park z czterema ponad 400-letnimi dębami.
3,0 km – Stara Słupia – wieś położona w dolinie rzeki Słupianki, pierwsze wzmianki sprzed 1269 r., nazwa wsi nawiązuje do słupów w rzece do mocowania sieci przy połowie ryb, dawny dwór opata świętokrzyskiego z XVII w., odnowiony na początku XX w., zabudowania dworskie otoczone parkiem.
6,0 km – Nowa Słupia – w okresie rzymskim (II w. p.n.e. – IV w. n.e.) ośrodek starożytnego hutnictwa żelaza, osada u stóp Łyśca, miasto (XIV w. – 1869 r.), w centrum późnorenesansowy kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca z XVII w., przy trasie na Święty Krzyż(Droga Królewska): Dom Opata z XVIII w., Centrum Kulturowo-Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, Szkolne Schronisko Młodzieżowe (II-gie najstarsze w Górach Świętokrzyskich)oraz kamienna figura pielgrzyma – św. Emeryka, wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, utworzony w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha.
9,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
8.PRZYGODY: Święta Katarzyna – szlakiem kolejki wąskotorowej – Nowa Słupia – Święty Krzyż (dystans 18 kilometrów, czas przejścia 6 godzin, start o godzinie 8:00. Limit uczestników – 300 osób).
Prowadzi przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego śladem zagnańskiej kolejki wąsko-torowej od Świętej Katarzyny aż po Nową Słupią.
0,0 km – Święta Katarzyna – nazwa wsi nawiązuje do figurki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którą w 1399 r. przywiózł rycerz Wacławek i umieścił w ołtarzu ufundowanego przez siebie drewnianego kościółka, w XV w. wybudowano murowany kościół i klasztor dla bernardynów, od 1815 r. klasztor zamieszkują bernardynki (zakon klauzurowy), w 1910 r. uruchomiono pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne (budynek stoi do dziś), na skraju miejscowości i ŚPN stoi murowana kapliczka Janikowskich, gdzie w 1882 r. Stefan Żeromski z kolegą J. Stróżeckim wydrapali swoje nazwiska (widoczne obecnie).
1,0 km – Kapliczka i Źródełko św. Franciszka – drewniana kapliczka z figurą św. Franciszka z XIX w., obok kapliczki źródełko, którego woda, zgodnie z ludowymi legendami, leczy choroby oczu.
18,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
9.AKADEMICKA (nowość): Chybice – Nieczulice – Cząstków – Chełmowa Góra – Nowa Słupia – Święty Krzyż (dystans 12,5 kilometra, czas przejścia 4 godziny, start o godzinie 9:00. Limit uczestników – 400 osób).
Trasa bardzo urozmaicona i bardzo atrakcyjna widokowo po północno-wschodniej stronie Świętego Krzyża, prowadzi przez Chełmową Górę – pierwszy rezerwat przyrody w Górach Świętokrzyskich, który stał się zaczątkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
0,0 km – Chybice – wieś z XIV w., kościół św. Małgorzaty z 1362 r.
2,0 km – Nieczulice – wieś z XIV w., piękne widoki.
3,5 km – Cząstków – wieś nad rzeką Pokrzywianką, wąwóz lessowy.
5,0 km – Pokrzywianka – wieś, dalej czarnym szlakiem turystycznym im. J. Kapuścińskiego (Piórków – Nowa Słupia).
6,0 km – Chełmowa Góra (351 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego, zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich, najstarszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat przyrody z 1920 r., zalążek Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ob. enklawa), ok. 500 wielkich mrowisk (najczęściej ćmawa i rudnica) oraz naturalne stanowiska modrzewia polskiego (ponad 300 lat), pomnik prof. Mariana Raciborskiego, botanika i badacza modrzewia.
9,5 km – Nowa Słupia – II w. p.n.e. – IV w. n.e. ośrodek starożytnego hutnictwa żelaza, miasto (XIV w. – 1869 r., od 2019 r.), kościół św. Wawrzyńca z XVII w., Dom Opata z XVIII w., Centrum Kulturowo-Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. M. Radwana, Szkolne Schronisko Młodzieżowe (2. najstarsze w Górach Świętokrzyskich), kamienna figura pielgrzyma – św. Emeryka.
12,5 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
10. BENEDYKTYŃSKA: Huta Nowa – Huta Podłysica – Huta Szklana – Święty Krzyż (dystans 7 kilometrów, czas przejścia 2,5 godziny, start o godzinie 10:30. Limit uczestników – 400 osób).
Początek trasy bez szlaku turystycznego, a od Huty Podłysicy wiedzie za znakami czerwonego Głównego szlaku Świętokrzyskiego im. E. Massalskiego (Kuźniaki – Gołoszyce) przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Święty Krzyż.
0,0 km – Huta Nowa – określenie „Huta”, podobnie jak w przypadku nazw innych osad, zawierających to słowo, wiąże się z tradycją hutniczą rud żelaza sięgającą na tych terenach pierwszych wieków naszej ery, w XIX w. siedziba gminy, obecnie należy do gminy Bieliny w 2004 r. rozpoczęto budowę kościoła Matki Bożej Fatimskiej.
2,0 km – Huta Podłysica – leży w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1950 r., powierzchnia: 7.626,45 ha. Symbolem ŚPN jest jeleń z podwójnym krzyżem pomiędzy porożem.
4,0 km – Huta Szklana – najwyżej położona miejscowość w Górach Świętokrzyskich (495 m n.p.m.), nazwa nawiązuje do istniejącej tu prawdopodobnie, od XVI do XVIII w. huty szkła świętokrzyskich benedyktynów, zrekonstruowana „Osada Średniowieczna” w domostwami i warsztatami pracy z okresu od XII do XV w.
7,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
11. RODZINNA: Huta Szklana – Święty Krzyż (dystans 2,5 kilometra, czas przejścia 1 godzina, start o godzinie 11:00. Limit uczestników – 100 osób).
Trasa całościowo prowadzi drogą asfaltową czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. E. Massalskiego (Kuźniaki – Gołoszyce) w większości przez Świętokrzyski Park Narodowy.
0,0 km – Huta Szklana – najwyżej położona miejscowość w Górach Świętokrzyskich (495 m n.p.m.), nazwa nawiązuje do istniejącej tu prawdopodobnie, od XVI do XVIII w. huty szkła świętokrzyskich benedyktynów, zrekonstruowana „Osada Średniowieczna” w domostwami i warsztatami pracy z okresu od XII do XV w.
0,5 km – Brama ŚPN – Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń z podwójnym krzyżem pomiędzy porożem został utworzony w 1950 r. i ma powierzchnię 7626,45 ha, park narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody, mającą chronić tereny wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, przed bramą wznosi się Pomnik Trzech Krzyży (napisy Charków, Miednoje, Katyń), za bramą teren Puszczy Jodłowej – nazwa nawiązuje do poematu S. Żeromskiego z 1925 r.
2,5 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
12. MOCARNY SZLAK (trasa ekstremalna): Kielce – Góra Otrocz – Brzechów – Skorzeszyce – Bieliny – Huta Szklana – Święty Krzyż (dystans 40 kilometrów, czas przejścia 9 godzin, start o godzinie 5:00. Limit uczestników – 50 osób).
Trasa częściowo prowadzi utwardzonymi drogami asfaltowymi bez szlaku turystycznego, a częściowo znakowanymi szlakami.
0,0 km – Kielce (kościół św. Wojciecha) – położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą, 198 tys. mieszkańców, zgodnie z legendą powstały w XI w. przy kościółku św. Wojciecha, a nazwa pochodzi od kłów dzika „Kiełce”, prawa miejskie sprzed 1256 r., miasto wojewódzkie 1816-45, 1866-1914 i od 1919, stolica województwa świętokrzyskiego od 1999 r., ok. 1081 r. istniał tu modrzewiowy kościółek św. Wojciecha (najstarsza parafia w Kielcach), w II połowie XVIII w. powstała murowana, barkowa świątynia, którą znacznie rozbudowano w stylu klasycystycznym w 1885 r., w kościele trzy obrazy autorstwa Jana Styki z końca XIX w., (m.in. „Rozmnożenie Chleba w ołtarzu głównym), na placu przykościelnym, pozostałości po cmentarzu tj. pomnik z wykutą w piaskowcu figurą Chrystusa Frasobliwego (tzw. „latarnia zmarłych”) z 1732 r.
11,0 km – Góra Otrocz – zalesione wzniesienie o wysokości 375 m n.p.m. w paśmie Daleszyckim, na którego zboczu znajduje się kompleks narciarski.
16,0 km – Brzechów – brak dokumentów wyjaśniających pochodzenie nazwy, może ona pochodzić od Brzechwy (drewniana część strzały) lub czasownika brzechać (szczekać), położony jest w szerokim zakolu rzeki Lubrzanki i powstał w XII w., znany z wydobywanych rud miedzi i innych metali w XVII w., w 1915 roku wizytował tutaj Józef Piłsudski i wygłosił przemówienie do chłopów.
25,0 km – Skorzeszyce – kościół parafialny św. Rozalii z 1991 r. powstały na miejscu z lat 30. XX w., obok kościoła budynek filialny diecezjalnego Seminarium Duchownego – obecnie Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej.
32,0 km – Bieliny – nazwa wywodzi się prawdopodobnie od bielenia lnu, udokumentowane wzmianki o miejscowości pochodzą z XV w., obecnie to „zagłębie świętokrzyskiej truskawki”, na obszarze 1.500 ha uprawia się najbardziej słodką i czerwoną truskawkę w regionie, z Bielin wywodził się Józef Ozga-Michalski, pisarz, piewca gwary świętokrzyskiej i autor „Godek Świętokrzyskich” – przy trasie 753 stoi wybudowany przez niego dworek w stylu myśliwskim, nad miejscowością góruje kościół św. Józefa Oblubieńca NMP z 1637 r., pomnik pomordowanych w Bielinach w czasie ostatniej wojny z napisem ,,Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”, 4 ludowe drewniane kapliczki z XIX w. z figurami charakterystycznymi dla regionu świętokrzyskiego.
39,0 km – Huta Szklana – najwyżej położona miejscowość w Górach Świętokrzyskich (495 m n.p.m.), nazwa nawiązuje do istniejącej tu prawdopodobnie od XVI do XVIII w. huty szkła świętokrzyskich benedyktynów, zrekonstruowana „Osada Średniowieczna” z domostwami i warsztatami pracy z okresu od XII do XV w.
42,0 km – Święty Krzyż – opis „Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze”.
KALENDARIUM SANKTUARIUM RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO na Świętym Krzyżu (Łysej Górze, Łyścu)
Najstarsze polskie sanktuarium położone w sercu Gór Świętokrzyskich na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Święty Krzyż wiedzie Główny Szlak Świętokrzyski (czerwony) im. E. Massalskiego (Kuźniaki-Gołoszyce) oraz z Tarłowa (nad Wisłą) szlak turystyczny im. St. Jeżewskiego (niebieski).
I – IV w. (okres rzymski) – rozwinięcie hutnictwa u podnóża Łysej Góry i osiedlanie się plemion na terenach łysogórskich.
VII – X w. (wczesne średniowiecze) – miejsce kultu przedchrześcijańskiego, do naszych czasów zachowały się od strony wschodniej, fragmenty kamiennego wału kultowego.
966 r. – przyjęcie chrztu przez Mieszka I i budowanie pierwszych świątyni chrześcijańskich. Prawdopodobnie w tym okresie powstaje również na Łyścu pierwszy kościół.
1006 r. – zgodnie z tradycją benedyktyńską i legendą św. Emeryk, królewicz węgierski, podczas polowania w Puszczy Świętokrzyskiej miał widzenia anielskie. W wyniku nakazu anioła, pozostawił na Łysej Górze relikwie drzewa Krzyża Świętego, które przed podróżą do Polski ofiarował mu jego ojciec, św. Stefan – król Węgier. Wydarzenie to uważane jest za początek fundacji klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu.
początek XII w. – na podstawie źródeł historycznych uznaje się, że fundatorem opactwa był Bolesław Krzywousty, który wybudował jednonawowy kościół w stylu romańskim pod wezwaniem Trójcy Świętej, z której zachował się do naszych czasów jedynie fragment muru w północnej ścianie obecnego kościoła, od strony krużganków.
1306 r. – na podstawie źródeł historycznych uznaje się, że relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarował dopiero Władysław Łokietek. Istnieje wiele różnych i do dnia dzisiejszego nie wyjaśnionych teorii mówiących skąd oraz w jakim okresie na Łysiec przybyli benedyktyni (Monte Casino – Włochy, Sazawa- Czechy, Węgry).
XIII i XIV w. – okres najazdów i niszczenia oraz rabowania klasztoru przez Tatarów (1260) oraz Litwinów (1370).
XIV w. – czas szczególnego kultu oraz pielgrzymek do przechowywanych w klasztorze relikwii, dlatego zniszczenia wojenne zostały szybki usunięte.
1393 r. – król Władysław Jagiełło szczególną opieką otaczał Święty Krzyż – kościół przyozdobił malowidłami i organami (niestety nie zachowały się do naszych czasów), a budynki zapatrzył w dachy ołowiane. Sam pielgrzymował tutaj 7 razy.
1447 r. i 1459 r. – pożar budynków klasztornych i kościoła. Obiekt dzięki fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka i kardynała Zbigniewa Oleśnickiego został ponownie odbudowany i powiększony (zachowane do dziś krużganki klasztorne z gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym).
koniec XV w. – rozkwit opactwa, biblioteki klasztornej i życia zakonnego. Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego. Miejsce licznych pielgrzymek królów Polski.
XVI w. – zniszczenie klasztoru podczas kolejnych najazdów Tatarskich.
1611-20 r. – Mikołaj Oleśnicki na miejscu wcześniejszego kapitularza buduje barokową kaplicę grobową – zachowana do dziś nazywana Kaplicą Oleśnickich albo Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, gdyż to tam są przechowywane.
1643 r. – rozbudowa klasztoru w stylu barokowym, podczas której dobudowano dwie wieże oraz zmieniono wystrój obiektu. W 1686 r. dobudowano zachodnie skrzydło klasztorne (obecnie znajduje się w nim wystawa Muzeum ŚPN),
XVIII w. – trudne czasy najazdów szwedzkich, podczas których zabudowania klasztorne zostały ponownie zniszczone oraz rozgrabione.
1777 r. – bardzo duży pożar klasztoru i gotycko-barokowego kościoła. Większość budynków spłonęła. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy zabudowań.
1806 r. – konsekracja kolejnego kościoła. Obiekt ten wybudowany w stylu barokowo- klasycystycznym według projektu ks. J. Karsznickiego, po dzień dzisiejszy cieszy nasze oczy.
1819 r. – kasata klasztoru benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu.
1831 r. – wizyta zmuszonego do emigracji, po upadku powstania listopadowego, księcia A. Czartoryskiego (prezesa Rządu Narodowego Królestwa Polskiego). Po śmierci księcia (1861 r.) usypano kopiec-pomnik, a jego poświęcenie było okazją do wielkiej manifestacji patriotycznej – obecnie pozostał kamienny krąg podstawy na wschodnim skraju polany (zniszczyli Rosjanie).
12 II 1863 r. – jedna z większych bitw powstania styczniowego, przeważające carskie wojska zostały odparte przez powstańców, dowodzonych przez pułkownika M. Langiewicza.
1882 – 1939 r. – w budynkach klasztornych istniało bardzo ciężkie więzienie carskie, w okresie międzywojennym polskie więzienie.
X 1914 r. – wysadzenie przez wojska austriackie podczas I wojny światowej wieży kościelnej i zawalenie się sklepień kościoła.
1919 r. – przybycie na Święty Krzyż 3 benedyktynów, którzy jednak ze względu na bardzo duże zniszczenia nie zdołali wskrzesić ponownie wspólnoty benedyktyńskiej.
1936 r. – przybycie na Święty Krzyż zakonników ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – obecnych gospodarzy – którzy przystąpili do odbudowy kościoła i klasztoru.
6 IX 1939 r. – niemieckie bombardowanie częściowo już odbudowanych budynków po zniszczeniach z I wojny światowej,
1941-1942 r. – w budynkach powięziennych Niemcy utworzyli obóz zagłady dla jeńców radzieckich, przeciągu kilkunastu miesięcy z głodu oraz wyczerpania śmierć poniosło ok. 7000 osób, a ich zbiorowe mogiły znajdują się na polanie Bielnik (południowa strona wzgórza).
po 1945 r. – po zakończeniu wojny przystąpiono bardzo szybko do odbudowy zniszczonych krużganków, odnowiono kaplicę, kościół i odbudowano północne skrzydło.
VI 2013 r. – kościół Trójcy Świętej otrzymał od papieża honorowy tytuł Bazyliki Mniejszej.
2014 r. – odbudowano wieżę nad kościołem w 100-lecie jej zniszczenia, miejsce z tarasem widokowym do zwiedzania.
XVIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2017"
W XVIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2017”, który odbył się 23 września 2017 roku pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę Krzyża”, uczestniczyło 3110 turystów-pielgrzymów.